ساک دستی پارچه ای

مطالعه ای در سال 1975 نشان داد که هر ساله 4000 تن ضایعات پلاستیکی وارد اقیانوس ها می شود! ورود این رقم از ضایعات پلاستیکی به اقیانوس ها و فضای طبیعی به معنی، چه مقدار آلودگی است؟ برای جلوگیری از این مقدار آلودگی چه کاری می توان انجام داد؟

بیایید ابتدا ابعاد این آلودگی و خطرات ورود ضایعات پلاستیکی به طبیعت را بررسی کنیم.

تصور ما از خطر وجود ضایعات پلاستیکی در طبیعت، تجزیه نشدن آنها است. اما واقعیت این است که پلاستیک در طبیعت به قطعات کوچک تر تقسیم می شود. این قطعات کوچک تر پلی مر هستند. پلی مرها وارد چرخه غذایی حیوانات می شوند و بی شک روی آلودگی آب و خاک تاثیرگذار هستند و در نهایت با ورود به بافت حیوانات و گیاهان، به ما آسیب می رسد. چرا که ما مصرف کننده همان حیوانات و گیاهان هستیم!

در واقع با ورود پلاستیک به طبیعت، اولین گروه از موجوداتی که آسیب می بینند، خود ما هستیم.

اما نقش ما در کمک به حل این مسئله چیست؟

حفاظت از نسل آینده

در ایران بیش از 3 میلیون تن پلاستیک تولید می شود! این عدد تا چند سال آینده می تواند مشکلات زیست محیطی غیرقابل جبران برای نسل بعدی ما ایجاد کند. یک آمار و بررسی ساده نشان می دهد که تک تک ما چقدر می توانیم برای حل این مسئله نقش مهمی داشته باشیم.

اگر هر شخص، تنها 6 پلاستیک در هفته کمتر استفاده کند؛ 288 کیسه در سال از میزان ورود این ضایعات به طبیعت کم خواهد شد!

حال اگر شما فروشنده باشید، چه تعداد مشتری هر روز به سراغ شما می آیند و برای حمل اجناس خریداری شده از شما، از کیسه پلاستیکی استفاده میکنند؟ همین حالا یک حساب و کتاب کوچک داشته باشید و ببینید روزانه چند پلاستیک به دست شما وارد طبیعت می شود؟

علاوه بر نقش افراد معمولی در حفاظت از زندگی نسلهای آینده، فروشندگان و صاحبان مشاغل نقش بسیار مهم تری در این مسئله دارند.

در بسیاری از کشورهای دنیا این مسئله به شکل یک قانون در آمده است. در سال 2002 ایرلند با اعمال مالیات بر کیسه های پلاستیکی، استفاده از آن را به میزان 90 درصد کاهش داد. سانفرانسیسکو اولین شهری است که استفاده از کیسه های پلاستیکی را ممنوع کرد. کشور اورلند در سال 2005 نیز همین قانون را برای کل کشور اعمال کرد. اکنون در تمام کشورهای پیشرفته دنیا، ساک دستی پارچه ای و کاغذی به جای پلاستیک مورداستفاده قرار میگیرد.

آیا وقت آن نرسیده است که برای حفاظت از محیط زیست قدم های محکم تری برداریم؟

حمایت از نفت با استفاده از ساک دستی پارچه ای

چین با اعمال قانون ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی، 37 میلیون بشکه نفت در سال صرفه جویی می کند!

ساک دستی پارچه ای، 46 درصد کمتر از کیسه های پلاستیکی ترکیبات نفتی دارد.

به کودکان خود فکر کنید! عمل ساده ای مانند استفاده از ساک دستی پارچه ای به جای پلاستیکی چه تاثیری در آینده کودکانمان دارد؟

 

چرا ساک دستی پارچه ای؟

با رها شدن ساک دستی پارچه ای در طبیعت، تابش خورشید در طی 240 روز یا کمتر، از بین خواهد رفت و هیچ اثری از آن در طبیعت باقی نخواهد ماند.

در فرآیند تولید ساک دستی پارچه ای نسبت به ساک دستی پلاستیکی، 6 برابر کمتر از آب استفاده می شود، همچنین 4 برابر میزان مصرف انرژی کاهش پیدا میکند.  

 

من میخواهم به محیط زیست کمک کنم. چگونه ساک دستی پارچه ای سفارش دهم؟

روی این لینک کلیک کنید. ساک دستی پارچه ای